,

Reklamy video In-stream możliwe do pominięcia

Coraz więcej właścicieli firm planuje rozwój swoich kampanii o nowe kanały. YouTube to pierwszy z nich, który przychodzi na myśl. Treści video stają się coraz bardziej popularne, a wielu ludzi rezygnuje z TV na rzecz YouTuba. Więc jest to moim zdaniem naturalna droga, którą powinien przetestować każdy posiadający reklamy w Google Ads. Tylko który format […]

Coraz więcej właścicieli firm planuje rozwój swoich kampanii o nowe kanały. YouTube to pierwszy z nich, który przychodzi na myśl. Treści video stają się coraz bardziej popularne, a wielu ludzi rezygnuje z TV na rzecz YouTuba. Więc jest to moim zdaniem naturalna droga, którą powinien przetestować każdy posiadający reklamy w Google Ads. Tylko który format reklamy wybrać? W tym artykule omówię ten najbardziej popularny, czyli reklamy video in-stream możliwe do pominięcia.

Czym są reklamy video in-stream możliwe do pominięcia?

Reklamy In-Stream możliwe do pominięcia wyświetlają się przed innymi filmami na YouTube, w ich trakcie lub zaraz po nich.Użytkownik może pominąć reklamę po pięciu sekundach od jej wyświetlenia. Warto pamiętać, że ten format reklamowy pojawia się również w witrynach i aplikacjach należących do sieci partnerów Google. Reklamy in-stream możliwe do pominięcia rozlicza się w modelu CPV (cost per view), więc płacimy za wyświetlenie reklamy. Wyświetlenie reklamy liczy się wtedy, gdy użytkownik obejrzy ponad 30 sekund reklamy (lub całą, jeżeli trwa mniej niż 30 sekund) lub gdy użytkownik wejdzie w interakcję z reklamą.

video in-stream możliwe do pominięcia

Dla kogo są reklamy video in-stream możliwe do pominięcia?

Tak naprawdę każdy, kto ma możliwość stworzyć video reklamowe powinien je przetestować. Na YouTube obecnie każda branża znajdzie kanały lub filmy, które są bezpośrednio powiązane z ich działalnością. Warto sprawdzić, czy reklama wyświetlana podczas takich filmów nie przyniesie nam dużych korzyści sprzedażowych lub wizerunkowych. 

Ja również używam reklam video in-stream gdy tworzę kampanie dla startupów. Jest to genialna opcja, ponieważ pozwala w dużo obszerniejszy sposób zaprezentować nasz produkt i dotrzeć do użytkowników, którzy go potrzebują. Nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić to za pomocą reklam graficznych i wtedy właśnie z pomocą przychodzą reklamy video.

Reklamy video in-stream są też jeszcze dość tanią formą reklamy. Średni koszt wyświetlenia na kontach moich klientów waha się między 3 a 10 groszy. Wynika to z tego, że obecnie na YouTube wbrew pozorom jest jeszcze bardzo mała konkurencja.

Możliwości kierowania reklam In-stream możliwych do pominięcia

Możliwości kierowania reklam in-stream są dokładnie takie same jak dla wszystkich innych reklam na YouTube. Mamy do wyboru kierowanie demograficzne, czyli wiek, płeć oraz dochód gospodarstwa domowego. Kierowanie na zainteresowania, tematy (tematy filmów), remarketing, lokalizacje, języki, urządzenia oraz miejsca docelowe (konkretne filmy lub kanały).

Z mojego doświadczenia mogę polecić kierowanie na miejsca docelowe ewentualnie ograniczone kierowanie demograficznym. W takim kierowaniu możemy sami wybrać przed lub w trakcie jakich filmów będzie pokazywała się nasza reklama, lub na jakich kanałach. Musimy poświęcić trochę czasu na znalezieniu kanałów związanych z naszą branżą, lub branżą której użytkownicy będą potrzebowali naszych produktów/usług. Jednak warto to zrobić, bo dzięki temu nasze reklamy dotrą do użytkowników na których nam zależy. Jeżeli nie chcemy tego robić, albo takich kanałów jest bardzo dużo można spróbować kierowania na konkretne tematy. Jednak będzie to zdecydowanie szersze kierowanie.

Drugą opcją, którą często testuje jest kierowanie na słowa kluczowe. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tej formy reklamy są to słowa kluczowe, które znajdują się w tytułach lub opisach filmów.

Jeżeli jesteśmy przy słowach kluczowych, to reklamy video in-stream można również kierować na grupy niestandardowych odbiorców o których pisałem w tym wpisie: Kierowanie reklam graficznych na osoby wyszukujące konkretnych haseł w wyszukiwarce. Jest to bardzo ciekawa opcja kierowania, którą na pewno warto przetestować.

kierowanie reklam in-stream

Dlaczego akurat ten format warto wybrać na początku?

Reklamy in-stream możliwe do pominięcia są idealnym formatem na początku waszej drogi z kampaniami na YouTube. Dzięki temu, że jest możliwość pominięcia reklamy możemy zaoszczędzić sporo budżetu. Gdy użytkownik kliknie Pomiń Reklamę po 5 sekundach to nie zapłacimy za nią nic. Dodatkowo jeżeli nasza reklama trafi do użytkownika niezainteresowanego, to nie będzie on musiał oglądać całej reklamy tylko ją pominie i dzięki temu nie będziemy go irytować naszą reklamą. Bardzo często jest to pomijany aspekt, ale na pewno każdy z was miał sytuację, że oglądając reklamę jakiejś firmy był zirytowany. Wpływa to na pewno negatywnie na odbiór waszej marki.

Jak powinna wyglądać reklama do formatu in-stream?

Przede wszystkim nie powinna być zbyt długa. Myślę, że powinna się mieścić w przedziale 40-60 sekund. Na dłuższe formaty filmów reklamowych zdecydowanie lepiej wybrać inne formaty reklam np. reklamę TrueView Discovery. Reklama powinna być zbudowana tak, żeby w pierwszych 5-8 sekundach przyciągnęła uwagę widza i zaprezentowała produkt. Dzięki temu współczynnik obejrzeń reklamy znacznie nam wzrośnie. Nikt nie ma czasu i chęci oglądać reklamy w której nie wiadomo o co chodzi. Warto zadbać również o jakość. Wiele osób z którymi rozmawiałem na temat reklamy na YouTube twierdziło, że sam format reklamowy jest super, ale koszty stworzenia reklamy video są bardzo wysokie. I to jest bardzo duży błąd. Tak naprawdę każdy z nas ma w kieszeni telefon, który nagrywa filmy w fullHD i ma dość dobrą stabilizację obrazu. Przy odrobinie kreatywności i chęci możemy stworzyć taką reklamę sami używając tego, co mamy pod ręką. Pamiętaj, że aby móc stworzyć reklamę in-stream film reklamowy musi być dodany na YouTube. 

Mam nadzieję, że tym wpisem przekonałem Cię, że warto wypróbować reklamy na YouTube. Moim zdaniem im szybciej to zrobisz tym lepiej, ponieważ konkurencja jeszcze jest bardzo mała i z niewielkim budżetem możemy dotrzeć do naprawdę sporego grona odbiorców. Dodatkowo fakt, że YouTube w wielu przypadkach zastępuje zwykłą telewizję sprawia, że ta forma reklamy za niedługo, moim zdaniem, będzie równie popularna jak reklamy graficzne. Warto ją więc przetestować i sprawdzić, czy dla naszej firmy przyniesie ona oczekiwane rezultaty. Warto do tego wykorzystać reklamy in-stream możliwe do pominięcia, ponieważ pozwolą one nam zaoszczędzić sporo budżetu i będą moim zdaniem najlepszą opcją na początku naszej drogi w świecie reklam na YouTube.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Nie ma żadnych komentarzy