,

Jak usunąć automatycznie generowane komponenty video z kampanii Performance Max?

Jeżeli masz na koncie kampanię Performance Max, to doskonale wiesz, że nie ma tam wiele możliwości optymalizacji. Bardzo często używa się jednak tego typu kampanii zamiast standardowych kampanii produktowych. Można to zrobić, dodając w grupie wizytówek tylko feed produktowy z wybranymi przez nas produktami. Niestety jednak może się zdarzyć, że Google doda za nas komponenty […]

Jeżeli masz na koncie kampanię Performance Max, to doskonale wiesz, że nie ma tam wiele możliwości optymalizacji. Bardzo często używa się jednak tego typu kampanii zamiast standardowych kampanii produktowych. Można to zrobić, dodając w grupie wizytówek tylko feed produktowy z wybranymi przez nas produktami. Niestety jednak może się zdarzyć, że Google doda za nas komponenty reklamy, które są niemożliwe do usunięcia. Najcześciej będą to elastyczne reklamy graficzne lub video. W tym artykule zajmiemy się tymi drugimi, a właściwie podpowiem ci, jak się ich pozbyć.

Jak sprawdzić czy mamy wygenerowane automatycznie reklamy video?

Automatyczne reklamy video YouTube najczęściej tworzą się dopiero po jakimś czasie działania kampanii. Po stworzeniu prawdopodobnie ich nie zobaczycie. Nie do końca wiem, jaka jest zasada tworzenia tych reklam, ponieważ na niektórych prowadzonych przeze mnie kontach są widoczne, a na niektórych nie powstały (jeszcze?). Ciężko stwierdzić, ale optymalizując kampanie P MAX dobrze jest wiedzieć o ich istnieniu. Tym bardziej, że najcześciej przepalają budżet.

Wszystkie komponenty danej kampanii P MAX można sprawdzić, wchodząc w GRUPY KOMPONENTÓW, a następnie WYŚWIETL SZCZEGÓŁY.

Grupy komponentów w kampanii Performance Max

Jeżeli w waszej grupie komponentów pojawiła się wygenerowana automatycznie reklama video, to poza innymi komponentami powinniście zauważyć takie coś:

Wygenerowane automatycznie reklamy video

Jak usunąć wygenerowane automatycznie reklamy video?

Jeżeli macie już w swojej kampanii wygenerowane takie zasoby, a nie chcecie mieć ich w swoich kampaniach (a nie chcecie), to niestety nie da się ich usunąć standardowym sposobem. Trochę to nie fair ze strony Google, ale do tego powinieneś być już przyzwyczajony, pracując w tym ekosystemie.

Tutaj z pomocą przychodzi nam skrypt napisany przez Lyubomira Popova. Skrypt został przez niego udostępniony za darmo, dlatego postanowiłem się nim z wami podzielić za zgodą autora.

Skrypt do automatycznego usuwania reklamy video

Jak dodawać skrypty do konta Google Ads opisałem już wcześniej, więc nie będę tutaj tego powtarzał. Zerknijcie proszę do tego artykule. Poniżej skrypt.


function main()
{
var aAssets = [];
var aAsset_gorup = [];
var aPMax = [];

var Query= "SELECT campaign.id, asset_group.id, asset.id, asset_group_asset.field_type "+
"FROM asset_group_asset "+
"WHERE asset_group_asset.field_type = 'YOUTUBE_VIDEO' "+
"AND asset.source = 'AUTOMATICALLY_CREATED' "+
"AND asset_group_asset.status = 'ENABLED' "+
"AND campaign.status = 'ENABLED'";

var rep = AdsApp.report(Query);
var rows = rep.rows();
while (rows.hasNext())
{
var row = rows.next();

var performanceMaxCampaign = AdsApp.performanceMaxCampaigns().withIds([row['campaign.id']]).get().next();
var assetGroup = performanceMaxCampaign.assetGroups().withIds([row['asset_group.id']]).get().next();
var asset_for_delete = AdsApp.adAssets().assets().withIds([row['asset.id']]).get().next();
assetGroup.removeAsset(asset_for_delete,'YOUTUBE_VIDEO');
Logger.log("Campaign: "+performanceMaxCampaign.getName() + " | Asset group: "+assetGroup.getName() + " - аutomatically created video has been removed")
}
}

Skrypt działa na poziomie konta Google Ads. Nie zadziała na poziomie konta MCC, więc niestety musicie go zastosować do każdego konta osobno.

Po odpaleniu skryptu w historii powinny pojawić wam się pozytywne wyniki.

Działanie skryptu Google Ads

Jest to jedyny sposób na usunięcie generowanych automatycznie reklam video, które zdecydowanie w kampaniach P MAX przepalają nasz budżet. Nie widzę żadnego sensownego powodu zostawiania tych komponentów. Jeżeli chcecie utworzyć kampanie video na YouTube, to zdecydowanie lepiej stworzyć ją w osobnej kampanii.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Nie ma żadnych komentarzy